pl  |  en 
info@malwinantonisz.com
 
PROJEKT WYSTAWY MARZEC 68 TEL AVIV
 1   2   3   4   5   6 
PROJEKT WYSTAWY MARZEC 68 TEL AVIV
Marzec 68 Pożegnania i Powroty

Tel Aviw, 29 maja 2008 Galeria Horace Richter
Göteborg, 22 listopada 2008 Emigranternas Hus (Dom emigrantów)

Projekt wystawy: Malwina Antoniszczak we współpracy z Moniką Bielak
Nadzór nad produkcją ekspozycji: Malwina Antoniszczak
Kurator: Mateusz Werner
Produkcja wystawy: Monika Derenda
Organizator: Instytut Adama Mickiewicza

Zdjęcia z vernisażu:  http://www.march68.org/pl/site/news/zdjecia

Wystawa w Tel Awiwie
Wystawa „Marzec 68. Pożegnania i powroty” została zaprezentowana na wystawie w Izraelu. Wernisaż wystawy odbył się 29 maja 2008 r. w Horace Richter Gallery w Tel Awiwie, w dzielnicy Old Jaffa, przy Mazal Arie 24.
Scenografia wystawy
Autorką scenografii wystawy jest Malwina Antoniszczak, absolwentka wydziału Form Przemysłowych na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Les Ateliers, ENSCI w Paryżu.

 Wystawa zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Roku Polskiego w Izraelu w 40 rocznicę wydarzeń Marca 68r. w Polsce. Wystawa obejmowała 5 instalacji oraz 4 filmy dokumentalne. Instalacje zostały zaprojektowane w oparciu o materiały zebrane przez uczestników warsztatów dokumentalnych Marzec 68 Pożegnania i Powroty. Grupa polskich i izraelskich studentów w ciągu 2 lat zbierała materiały dotyczące aktów zbiorowego antysemityzmu inicjowanych i organizowanych w Polsce w marcu 1968r. przez aparat komunistycznego państwa. W wyniku tych poszukiwań powstały 4 filmy, 2 eseje, 2 reportaże radiowe oraz zapis wspomnień. Zaprojektowane na potrzebę wystawy instalacje przedstawiają zawikłane historie zawarte w pracach studentów. Instalacje prezentują fotografie archiwalne, dokumenty, listy, wspomnienia uczestników wydarzeń marcowych oraz zbiór przedmiotów – pamiątek po wyjeżdżających na emigracje. Obok instalacji zostały zaaranżowane dwie sale projekcyjne, w których prezentowane były filmy.
Główną instalacją wystawy były „Pamiątki – podwójne życie”. Przedmioty zostawione w Polsce przez osoby wyjeżdżające z kraju w 1968 r. Rzeczy takie mają przede wszystkim wartość sentymentalną – są pamiątkami przyjaźni, spędzonego wspólnie czasu, ale także momentu rozstania, przestają być tylko przedmiotami staja się symbolami. Instalację tworzył stalowy stół z lustrzanym blatem, nad którym podwieszone były pamiątki. Zwiedzający wystawę oglądali przedmiot i jego odbicie, widziane poprzez opowieść o tym przedmiocie wydrukowaną na tafli lustra. Podwójny obraz pamiątek, symbolicznie pokazywał ich podwójne życie.

Relacja z otwarcia wystawy Mateusz Werner. Źródło: http://www.march68.org/pl/site/news
29 maja w Galerii Horace Richter odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prezentującej wszystkie prace uczestników warsztatów dokumentalnych „Marzec 68. Pożegnania i powroty”. Zainteresowanie wystawą przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Na wernisaż przyszło około 300 gości, wśród nich przedstawiciele Ambasady RP i Instytutu Polskiego w Tel Awiwie, uczestnicy trwającego właśnie „Reunion” w Aszkelonie, gromadzącego wspólnotę emigrantów marcowych z całego świata, a także mnóstwo naszych przyjaciół i znajomych izraelskich, którzy dowiedzieli się o wystawie.
Przyjechali także, oczywiście, uczestnicy warsztatów: studenci i opiekunowie. Nie brakowało momentów wzruszających, gdy goście rozpoznawali się na starych fotografiach i dawne wydarzenia stawały żywo przed oczami. Było też wesoło. Wybuchy śmiechu wśród widzów filmu Jonathana Rozenbauma „Szczęśliwi Żydzi” („Happy Jews”) mieszały się z serdecznymi powitaniami starych przyjaciół, którzy dawno się nie widzieli.
Uczestnicy warsztatów cieszyli się, że owoc ich dwuletniej pracy stał się wreszcie dobrem wspólnym i teraz może z niego korzystać szeroka publiczność.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy to razem przeżyć. Dziękuję młodym uczestnikom warsztatów, którzy ciężko się napracowali nad swoimi dziełami. Dziękuję opiekunom warsztatów, a przede wszystkim Violi i Józkowi Weinom, którzy od początku wspierali nas swoimi radami i pomysłami, niestrudzonemu Poldkowi Sobelowi, naszej kopalni wiedzy, który otworzył przed nami całe środowisko portalu „Plotkies”, a także Maćkowi Drygasowi cierpliwie konsultującemu wszystkie prace.
Dziękuję też Against Gravity za dwuletnią współpracę.
Dzięki! Warto było.
Mateusz Werner

   «   



© 2009-2024 · malwinantonisz.com|template · msprojekt.pl|cms